
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.07 mm |
| Thickness | 0.97 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 1 MHz |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 4 A |
| Output Voltage | 35 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Supply Voltage | 35 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 280 µA |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 1.4 MHz |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.239 V |
| Max Output Voltage | 35 V |
| Duty Cycle | 100 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Down |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 10
Distributors
pcbx
Unit Price$1.06368
Ext.Price$1.06368
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.06368 | $1.06368 |
| 10 | $0.87274 | $8.72740 |
| 25 | $0.79384 | $19.84600 |
| 50 | $0.72207 | $36.10350 |
| 100 | $0.65679 | $65.67900 |
| 300 | $0.62945 | $188.83500 |
| 500 | $0.60324 | $301.62000 |
| 1000 | $0.57870 | $578.70000 |
